Преглед на детски таблети - најдобар таблет за деца 2022 година

Барате сигурен Тест за таблети за деца со транспарентна методологија? Ние имаме Тестирани најдобри детски таблети за 2022 година.

Педагошка редакција
Уредници за тестирање таблети за деца

 Статија за детски таблети напишана од експертиАжурирано на 29 април 2022 година

Барате сигурен Тест за таблети за деца со транспарентна методологија? Ние имаме Тестирани најдобри детски таблети за 2022 година. Купувањето детски таблет е голема инвестиција. Ги имаме актуелните модели на цена-перформанси и Тестирана пријатност кон децата. Сега читајте и обезбедете се за потрошените пари најдобрите карактеристики за вас и вашето дете. Кликнете овде сега за да ги прочитате нашите прегледи за различни таблети и да дознаете кој би бил совршен за вашето дете.

Содржина
Рангирање и преглед на победникот на тестот
Кога се купуваат нови, детските таблети треба да имаат што е можно повеќе функции, но да бидат контролирани за родителите
Список за проверка за детски таблети
Детален резултат од детскиот таблет тест

1. 🥇 Детски таблет Blackview Tab 6 Kids

 • Марке: Blackview
 • Алтер: Три до осум години
 • од деца: iKids област за родителска контрола, замрзнувач на апликации, заштита со лозинка, управување со времето, управување со апликации, управување со користење, управување со веб-страници
 • Повеќе детски сметки: Да
 • Гаранција: 2 години (Според производителот: во случај на дефект, може да се врати кај производителот и ќе биде испорачана таблета за замена)
 • здравје: Технологија на ниска сина светлина, темен режим, куќиштето е нетоксично и без мирис
 • Капацитет за складирање: 32 GB (256 GB може да се прошири)
 • Камера: назад, напред
 • Резолуција на камерата: 2MP + 5MP
 • Димензии на производот X x 20.8 12.4 0.9 cm
 • батерии Потребни се 1 литиум-јонски батерии (вклучени).
 • Farben: Сина / Розова
 • Големина на екранот 8 инчи, 1280*800 IPS екран на допир со висока дефиниција
 • Процесор: 2,0 GHz (12 nm четири-јадрен Unisoc-T310)
 • Јадра на процесорот: 8
 • меморија за случаен пристап: 3 GB RAM меморија
 • Тип на поврзување: 5G WIFI, 4G LE, Bluetooth
 • операционен систем Андроид 11 и Doke OS_P 2.0
 • акумулатор: 5.580mAh
 • Траење на батеријата: 9.9 ват часови
 • Тежина на артикалот : 365 грама  
Blackview Tab 6 Kids 8 инчен детски таблет
Нашиот резултат 9.6
96%

Ab 169,9 149,99 евра

 • Врски: USBC порта, слот за MicroSD, 3,5 милиметарски приклучок за слушалки
 • СИМ: Двојна SIM (2*Nano SIM или 1*Nano SIM + 1*microSD)
 • Промоции: Режим за забава со два екрани, двоен 4G LTE: може да користи две телефонски картички во исто време, отклучување Face ID, кожна футрола

2. 🥈 Таблет Fire HD 10 Kids

 • Оперативен систем: Fire OS
 • Големина на екранот: 10,1 ин
 • Гаранција: 2 години
 • Резолуција на екранот: 1080 пиксели
 • WiFi компатибилен
 • 32 GB меморија
 • Бои: Футрола во небесно сина, аквамарин или лаванда
 • Предна и задна камера
 • од деца Возрасни филтри, цели за учење и временски ограничувања
 • прилагодување на возраста: по внесување на датумот на раѓање
 • Можна е продавницата на Google Play
 • режим на заштеда на енергија
 • Окта-јадрен процесор
 • 3 GB RAM меморија
 • Ладеаншлус: USB-C-(2.0)
 • Траење на батеријата: До 12 часа

 

Оган Hd 10 деца
Нашиот резултат 9.65
95%

199,99 евра

3. AEEZO TK801

 • Операционен систем:  Андроид 10
 • Големина на екранот: 8 ин
 • Резолуција на екранот: 1920 x 1200 пиксели
 • 8 инчен HD дисплеј 
 • WiFi компатибилен
 • Складирање: 32 GB (може да се прошири до 128 GB)
 • процесор: 2 GB RAM меморија
 • Бои: Две бои; сина и розова
 • Playstore: Можна е продавница на Google Play
 • Безбедност: AEEZO Бесплатно Апликација за родителска контрола: Контактирајте со децата и проверете ги неодамнешните активности + зачестеноста и времетраењето на употребата
 • Траење на батеријата: 9.25 часа
 • димензии: 21 х 12.5 х 1 см; 350 грам
 • Камера: две камери (2MP+5MP).
 • Гаранција: Една година услуга за враќање и размена.
Aeezo Tk 801
Нашиот резултат 9.65
95%

Ab 100,99 84,99EUR

4. Fire 8 HD таблет Детско издание

 • Операционен систем: Оган ОС
 • 👨🔧 2 години гаранција: Уредот ќе се замени бесплатно
 • 🤑 0% финансирање: 45,00 € x 3 месечни рати
 • 🖥 8 инчен HD дисплеј за остри слики и видеа
 • 👧🏻 Амазон деца +: медиумска библиотека без реклами
 • 📳 WiFi компатибилен: неограничен интернет
 • 🗝32 GB меморија со слот за microSD: до 1 ТБ може да се прошири
 • Бои: Достапно во три бои
 • Предна и задна камера
 • детски профили
 • Можно е поставување на времето на користење за деца

 

Детска таблета Fire Hb 8
Нашиот резултат 9.2
92%

134,99 евра

5. HAPPYBE Kids таблет

 • Марке: СРЕЌНО
 • од деца: систем за заштита на лозинка, поставување на време на екранот, безбедносни режими и управување со содржината на прелистување. 
 • Гаранција: Не
 • здравје: Технологија на ниска сина светлина
 • Капацитет за складирање: 32 GB (може да се прошири до максимум 128 GB)
 • меморија за случаен пристап: 2 GB RAM меморија
 • Камера: назад, напред
 • Димензии на производот X x 21 12.4 1 cm
 • Farben: Сина, розова
 • Прикажи: 8 инчи, 1920x1200 пиксели
 • Процесор: Процесор со четири јадра од 1,6 GHz
 • Јадра на процесорот: 4
 • Тип на поврзување: Wi-Fi
 • операционен систем Android 9.0 – 10 (спецификациите се разликуваат)
 • акумулатор: батерија од 5000 mAh литиум полимер
 • Траење на батеријата: 4.9 ват часови
 • Тежина на артикалот : 863 гр
 • Врски: USB Type-C, слот за MicroSD, приклучок за слушалки
 • Play Store: Моглич
 • Промоции: Апликација „Семејна група“ која овозможува разговор и видеоповици со деца
 • Контра: Полначот 5V 2A треба да се купи посебно
Детски таблет Happybe
Happybe Детски таблет Пинк
Нашиот резултат 9.1
95%

129,99 119,99 евра

6. СЕКОГАШ.GO ‎KT1006 Kids Tablet

 • Марке: СЕКОГАШ.ОДИ
 • од деца: систем за заштита на лозинка, поставување на време на екранот, безбедносни режими и управување со содржината на прелистување. 
 • Гаранција: Не
 • здравје: Технологија на ниска сина светлина
 • Капацитет за складирање: 32 GB (може да се прошири до максимум 128 GB)
 • меморија за случаен пристап: 2 GB RAM меморија
 • Камера: назад, напред
 • Димензии на производот X x 24.4 20.2 3.4 cm
 • Farben: Сина, розова
 • Прикажи: 8 инчи, 1280x800 пиксели
 • Процесор: Процесор со четири јадра од 1,6 GHz
 • Јадра на процесорот: 4
 • Тип на поврзување: Блутут, WiFi
 • операционен систем Андроид 10
 • акумулатор: батерија од 6000 mAh литиум полимер
 • Траење на батеријата: 9.25 ват часови
 • Тежина на артикалот : 540 грама
 • Врски: USB Type-C, слот за MicroSD, приклучок за слушалки
 • Play Store: Моглич
 • Промоции: Апликација „Семејна група“ која овозможува разговор и видеоповици со деца
 • Контра: Полначот 5V 2A треба да се купи посебно
 
Како и да е.оди розово
Како и да е.оди сино
Нашиот резултат 9.0
95%

149,99 139,99 евра

7. Pebble Gear Kids таблет 7

 • Марке: Камчешка опрема
 • Алтер: Три до осум години
 • од деца: Родителите можат да следат, да поставуваат време на играта, времетраење на играта и пристап до апликацијата во матичната сметка
 • Гаранција: 2 години (Според производителот: во случај на дефект, може да се врати кај производителот и ќе биде испорачана таблета за замена)
 • здравје: Филтер за сино светло, игрите од сопствената продавница за апликации се целосно без реклами
 • Капацитет за складирање: 16 GB (околу 12 GB се уште достапни по првичната инсталација)
 • Камера: назад, напред
 • Димензии на производот 25х18х2см; 780 грама (замрзнати), 7.7 x 17.5 x 24.1 cm (автомобили), 
 • батерии Потребни се 1 литиум-јонски батерии (вклучени).
 • Farben: Светло сина (замрзнат), сенф жолта (Toystory), сигнално црвена (автомобили), тиркизна сина (пакет Мики Маус + слушалки)
 • Големина на екранот 7 Зол
 • Процесор: Четири-јадрен процесор од 1,3 GHz 
 • Тип на поврзување: Wi-Fi
 • операционен систем Android 8.1 Oreo / или Android 8.1 Go (верзија на Мики Маус и автомобили)
 • Траење на батеријата: 9.9 ват часови
 • Тежина на артикалот : 780 грама (Замрзнато), 485 грама (Мики Маус),  
 • Врски: Micro USB порта, слот за MicroSD
 • Play Store: Не е можно (Youtube и Youtube Kids може да се користат само преку Safe-Brower и бела листа)
 • Промоции: Над 500 игри и апликации со 12-месечен бесплатен пристап до „GameStore Junior App Store“. (После тоа 39,99 евра за една година.)
Детски таблет Pebble Gear 7 Cars верзија Тест и искуство
Детски таблет 7 Pebble Gear искуство и тест
Нашиот резултат 8.9
95%

Од 89,90 – 124,99 ЕУР

8. CWOWDEFU ‎C70W

 • Marke CWOWDEFU
 • Димензии на производот 19 x 12 x 1 cm; 350 грама
 • батерии Потребни се 1 литиум-јонски батерии (вклучени).
 • Farbenсина
 • Големина на екранот 7 Зол
 • Јадра на процесорот 4
 • Големина на RAM меморија 2 GB
 • Уметност за складирање DDR3 SDRAM
 • Тип на поврзување Wi-Fi
 • резолуција на веб камера 2 MP
 • операционен систем Андроид
 • батерии вклучени Да
 • Траење на батеријата11.1 ват часови
 • Тежина на артикалот : 350 g

 

 
Таблет за деца за преглед Cwow C70W
Нашиот резултат 8.6
86%

Од 98,99 евра

9. AEEZO Tronpad TK701

 • Оперативен систем: Андроид 10
 • Големина на екранот: 7 ин
 • Резолуција на екранот: 1920 x 1200 пиксели
 • 7 инчен HD дисплеј 
 • WiFi компатибилен
 • 32 GB меморија 
 • Бои: Доаѓа во две бои: сина и розова
 • Можна е продавницата на Google Play
 • Бесплатно AEEZO Апликација за родителска контрола: Контактирајте со децата и проверете ги неодамнешните активности + зачестеноста и времетраењето на употребата

 

Детски таблет: Tronpad Tk701
Нашиот резултат 8.4
84%

Од 85,83 евра

Методологија на тест за таблети за деца

Ги користевме и тестиравме сите 23 различни детски таблети во тестот во период од 5 дена. Од вкупно 20 можни таблети за деца, конечно користевме 10 во тестот во подолг временски период и ги ставивме во нивното темпо. Безбедноста на уредот, користениот оперативен систем и исто така ракување со деца беа главните критериуми за нашата евалуација.

 • Корисничкиот интерфејс мораше да биде прилагоден на потребите на децата. Тие вклучуваат чувствителност на допир, навигација со ниски моторни вештини и состав на менијата и содржината. Тие мораа да бидат лесно достапни за децата. 
 • Технички карактеристики. Тие вклучуваат резолуција, осветленост и рефлексии на дисплејот. Исто така јачината на меморијата, резолуцијата на камерата и брзината на процесорот.
 • Безбедносни поставки и контрола за правните старатели. Мораше да биде достапна можноста за ограничување на времето на користење. Родителите требаше да можат да ја регулираат содржината што детето може да ја консумира и да можат да ги следат активностите на детето. Апликацијата за родители беше плус. 
 • стабилност. Видот и обемот на обвивката мораше да издржи пад од најмалку 3 метри. Покрај тоа, не треба да излегуваат непријатни мириси од материјалот.
 • Трошоци. Ние целосно ги исклучивме производителите со скриени трошоци или замки за претплата од овој преглед.

Резултат во детали: Amazon Fire 8HD таблет 

Преглед на таблети за деца со оган

Fire 8 HD Tablet Kids Edition има висококвалитетна, стабилна пластична рамка. Малите и децата од предучилишна возраст кои сакаат да ги тестираат своите граници и да ризикуваат да го оштетат таблетот, релативно добро ги опслужува ова. Веруваме дека овој таблет ќе биде солиден придружник многу години, дури и за помалите деца, бидејќи податоците за корисникот што ги испитавме покажуваат дека рамката и екранот добро се држат кога се злоупотребувани од деца.

Таблетот е одлична опција за деца бидејќи е лесен, издржлив и има долг век на батеријата. Плус, нуди повеќе од само игри - можете да го користите за гледање филмови или ТВ емисии, читање книги, играње едукативни апликации, па дури и за домашна работа! И со родителска контрола, можете да го ограничите она што го гледаат на интернет за да не бидат изложени на ништо несоодветно.

Добрите

✔️ Двегодишна гаранција без грижа: Уредот ќе биде заменет доколку се скрши во овој период
✔️ Родителска контрола: целосно прилагодливо ниво на безбедност врз основа на возраста и преференциите на корисникот
✔️ Финансирањето е можно на 0 проценти на три месечни рати околу 45 евра
✔️ Осум инчен екран со Full HD резолуција

✔️ Сопствена медиумска библиотека без рекламирање со претплата на AmazonKids+

Конс

❌ Не е можно Google Play Store бидејќи уредот користи Fire OS (сопствен оперативен систем на Amazon) наместо Android. (Водич како да се инсталира Netflix во секој случај)
❌ Екранот изгледа прилично темно
❌ LTE не е возможен во движење

Кога се купуваат нови, детските таблети треба да имаат што е можно повеќе функции, но да бидат контролирани за родителите

детски таблети содржи купи нов речиси сите карактеристики што ги имаат и уредите за возрасни на пазарот. Производителите си поставија цел да дозволат таблетите да растат со нив за да можат децата да ги користат самостојно. Во исто време, постојат и функции кои родители дозволи на Ограничете го времето на нивните деца пред екранот и користењето интернет и монитор. Така што таблетот на поголема возраст и опстојуваат во училиште може се многу Модели на таблети погодни за студенти. Од друга страна, модерните детски таблети имаат за цел да го направат тоа што е можно повеќе пријателски настроени за децата да им се даде шанса на децата да имаат независност уште од рана возраст и соодветно со малите корисници да расте со. Бидејќи тие можат да се прилагодат на која било возраст, таблетите можат многу да одат живот постигне. И тоа има една еколошки аспект, што треба да го земете предвид при купувањето. Многу родители исто така се прашуваат дали а Детскиот таблет има смисла е и воопшто едукативно вредно може да биде. Навлегуваме во повеќе детали за овие точки подолу во тестот.

Список за проверка за детски таблети

Модерните таблети имаат многу функции кои им овозможуваат на родителите да ги контролираат децата додека ги користат и им даваат можност на децата да ја комбинираат играта и забавата со учењето. Карактеристики што треба да ги вклучи детскиот таблет 2021 година се:

Резултат од тестот за детски таблети - кој таблет е најдобар за деца?

Како таблет за деца, едногласно го препорачуваме ова Fire 8 HD таблет Детско издание. Главната причина: Вклучува преку Амазон еден две години гаранција. Така, уредот се распаѓа, можете веднаш да го користите размена - и тоа две години. Покрај тоа, се одликува сите функции на целосна таблета за возрасни и затоа може да расте со нив. На кориснички интерфејс а содржината е променлива, контролирана и прилагодена на Прилагодени на потребите на децата, на таблет може барем до училишна возраст да се користи. Второто место е за детскиот таблет Vankyo S8. Има со 60 GB најголемиот Простор за складирање, Покрај родителскиот режим, има и режим кој е лесен за очи. Има и предна и задна камера со одличен квалитет на сликата и е достапна за љубителите на Google Playstore. Ова е исто така полноправна таблета. Со прилагодување на возраста, Vankyo S8 може да се користи до училишна возраст. 

Таблетите се одличен начин да ги забавувате вашите деца.

Детскиот тест за таблети е најдоброто место за да откриете кој таблет е вистинскиот за вас и вашето семејство. Имаме прегледи на сите најдобри таблети за да можете да донесете информирана одлука за тоа кој таблет е најдобар за вас. Ќе можете да видите какви карактеристики има секој таблет, колку чини и за која возрасна група е погоден пред да купите.

Совршена идеја за подарок! Подарете им на вашите деца нешто што ќе им се допадне и што исто така ќе им помогне да научат повеќе за технологијата во овој дигитален свет во кој живееме денес. Плус, повеќето таблети се преполни со едукативни апликации кои можат да им помогнат на децата да научат нови вештини додека ги забавуваат.

Децата се секогаш во движење и им треба нешто за да ги забавува.

Таблетите се одличен начин децата да учат за технологијата во безбедно опкружување што не ги одвлекува вниманието од нивните училишни задачи како паметните телефони. И ако вашето дете сака да игра игри на својот таблет, тогаш тоа е совршено бидејќи има и тони едукативни игри! Затоа, не чекајте повеќе - набавете му на вашето дете таблет уште денес!